Doradca, czyli kto?


Kto z Was chociaż raz z własnej, nieprzymuszonej woli korzystał z usług doradcy zawodowego w trakcie nauki lub przed podjęciem pierwszej pracy? A ile osób zastanawiało się w czym tak naprawdę jest dobry i do czego ma predyspozycje?

Moje własne doświadczenia pokazują, że doradztwo zawodowe nie jest zbyt popularne ani propagowane. Podczas całej nauki szkolnej, od podstawówki aż do szkoły średniej miałam z doradztwem styczność zaledwie 2-3 razy, kiedy to Pani pedagog wręczyła całej klasie do rozwiązania testy preferencji zawodowych i poleciła je samodzielnie rozwiązać.  Oprócz skąpej informacji zwrotnej nie dowiedziałam się o sobie niczego, czego już wcześniej bym nie wiedziała. Nie sądziłam wtedy, że istota doradztwa tkwi w czymś zupełnie innym.

Dopiero w trakcie studiów zaczęłam spotykać się z innym podejściem do tego tematu. Okazało się, że doradca zawodowy ma o wiele więcej możliwości i funkcji do wykonania niż tylko pobieżne przeprowadzanie testów. Czego więc można spodziewać się po dobrym doradcy zawodowym?
  • Pomocy w sporządzeniu dobrego CV i listu motywacyjnego
  • Wskazówek, jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej, informacji, czego można się na niej spodziewać.
  • Określenia słabych i mocnych stron, dzięki którym można określić predyspozycje zawodowe, posługując się zarówno testami jak i (ważniejszą) rozmową doradczą
  • Informacji na temat rynku pracy, zawodów, które mają przyszłość
  • Wskazówek dotyczących wyboru szkoły/uczelni/pracy
  • Nawiązania dłuższej współpracy, tzn. kilku czy kilkunastu spotkań podczas których klient i doradca współpracują ze sobą, aby jak najefektywniej przygotować osobę do podjęcia nauki czy pracy
  • Porad natury psychologicznej, takich jak przezwyciężanie lęku przed egzaminem czy stresującą rozmową kwalifikacyjną lub wsparcia w razie długotrwałego pozostawania bez pracy
  • I innych działań, zależnych od sytuacji osoby potrzebującej wsparcia doradczego


Jak widać, praca doradcy to nie tylko przeprowadzanie testów, które przecież nie są w stanie w pełni opisać człowieka, jego potrzeb i możliwości. Dobry doradca powinien skupić się na człowieku, a nie wyniku testu.

Gdzie w takim razie szukać porady?
Uczniowie szkół mają ułatwioną sprawę: nawet jeżeli w szkole nikt nie pełni funkcji doradcy, każdy uczeń ma możliwość zgłoszenia się do odpowiedniej poradni psychologiczno - pedagogicznej, gdzie otrzyma wsparcie doradcy całkowicie za darmo.

Studenci mogą korzystać z usług doradczych w Biurach Karier przy swojej uczelni.

Doradcy zawodowi dla osób prywatnych działają w Urzędach Pracy oraz prowadzą prywatne działalności (również online).


Teraz, kiedy będziesz mieć możliwość skorzystania z usług doradcy już wiesz czego możesz od niego oczekiwać. Daj sobie szansę na dobrą  pracę :)

A Wy, jakie macie doświadczenia z doradcami zawodowymi? Podzielcie się nimi w komentarzach!


Podobało Ci się? Masz uwagi, przemyślenia? Daj znać tutaj lub na profilu na facebook’u.

Komentarze