Jak polubić uprawianie kaktusów? Entuzjazm lekarstwem na wszystko

Nie od dziś wiadomo, że tym, co przyciąga naszą uwagę jest entuzjazm. Niech każdy z Was przypomni sobie lekcję historii prowadzoną przez znudzonego nauczyciela czy kazanie głoszone bez specjalnego polotu. Siła argumentów i  logiczne rozumowanie nie trafiają do nas a minuty stają się wiecznością.


Po przeciwnej stronie postawmy człowieka opowiadającego o swojej pasji: widząc błysk w jego oku, szczere zainteresowanie tematem sami mamy ochotę bliżej poznać omawiany przez niego wątek.

Kilka tygodni temu miałam okazję uczestniczyć w prelekcji dotyczącej akcentów mitologii słowiańskiej w literaturze. Nie powiem, żebym była fanką takiej tematyki, raczej wybrałam się na tę prelekcję na zasadzie „lepsze to niż nic”. Nie spodziewałam się fajerwerków, ale życie jak zawsze zaskakuje – po dziesięciu minutach siedziałam jak urzeczona, wręcz spijając każde słowa z ust prelegentów. Dlaczego? Ponieważ opowiadali oni z pasją, energią, entuzjazmem. Co z tego, że nie miałam zielonego pojęcia o temacie? Sposób, w jaki go prezentowali sprawił, że chciałam słuchać więcej i więcej.

Może czasem zastanawiasz się jak dotrzeć do swoich rozmówców: czy to podczas oficjalnej prezentacji w pracy czy w rozmowie ze znajomymi. Wystarczy użyć jednej, jedynej „techniki”: entuzjazmu. Dzięki niemu zarazisz ludzi pasją a także przekonasz do swoich racji.

Z czego natomiast bierze się brak entuzjazmu? Z niewiedzy. Jak mówi David Schwartz w swojej książce „Magia myślenia na wielką skalę”:

Żeby rozwinąć w sobie entuzjazm, należy dowiedzieć się więcej o zagadnieniu, do którego nie jesteś entuzjastycznie nastawiony


Pomyśl teraz o czymś, co nie do końca jest w Twoim obszarze zainteresowań. Może być to tytułowa uprawa kaktusów i sukulentów. Co wiesz na ten temat? Podejrzewam, że niewiele. Jednakże gdybyś poczytał nieco na ten temat, dowiedziałbyś się, że jest ich ponad 2000 gatunków, że w zimie powinny być przechowywane w 12 stopniach Celcjusza, że w niektórych przypadkach kwitną tylko raz w życiu i by to zobaczyć trzeba mieć bardzo dużo szczęścia. Im bardziej wgłębisz się w ten temat, tym bardziej entuzjastycznie zaczniesz do niego podchodzić. Tak rodzi się pasja!



Na podstawie: Schwartz, D. (2014). Magia myślenia na wielką skalę. Warszawa: MT Biznes.


Chcesz wiedzieć więcej? Śledź mój profil na facebook’u.

Komentarze