Cztery kroki do efektywnego szukania pracy

Poszukiwanie pracy to droga żmudna i trudna. Każdego bezrobotnego dopadają chwile zwątpienia we własne możliwości i umiejętności. Czas, który spędzamy na poszukiwaniu pracy staje się męczarnią, a obsesyjne sprawdzanie poczty i telefonu nie ułatwia sprawy. Kiedy wyślesz swoje kolejne cv i ponownie nie otrzymasz odpowiedzi  przeczytaj te kilka punktów pod spodem. Może znajdziesz tam jakiś sposób, aby poszukiwanie pracy uczynić bardziej efektywnym i w końcu osiągnąć zamierzony efekt – zatrudnienie.


1. Sprawdź CV
CV to przepustka do schwytania rekrutera. To w nim powinny zostać zawarte informacje, które przyciągną potencjalnego szefa i sprawią, że zacznie myśleć o Tobie jako potencjalnym pracowniku. Dobre CV powinno być dobrze zbalansowane pomiędzy doświadczeniem w branży, w której ubiegasz się o pracę a tak zwanym „doświadczeniem życiowym”. Co to oznacza? Z jednej strony warto, aby CV było spersonalizowane i stworzone na potrzeby aplikowania na konkretne stanowisko. Dzięki temu pracodawca bez trudu określi Twoje doświadczenie w interesującej go dziedzinie i nie będzie rozpraszał się informacjami o pracach dorywczych w szkole średniej. Z drugiej strony w razie niewielkiej praktyki w danej branży, warto nadmienić w swoich dokumentach aplikacyjnych o pracach krótkoterminowych czy mniej związanych z upragnioną pracą. Dzięki temu rekruter zauważy Twoją chęć pracy, zaangażowanie i elastyczność. Zastanów się na którym z powyższych aspektów Ci zależy i czym chcesz się pochwalić pracodawcy.


2. Poszerz horyzonty
Czy na pewno stanowisko Młodszego specjalisty ds. finansowo-ekonomicznych to jedyna rzecz, którą możesz i chcesz robić? Istnieje wiele zawodów pokrewnych, które tylko czekają na zainteresowanie. Poszerzając nieco pole swoich zawodowych zainteresowań mamy szansę natknąć się na inne, ciekawe oferty, które wcześniej nie przyszły nam do głowy. Poczytaj nieco w Internecie na temat zawodów i kompetencji, które należy mieć, aby je podjąć (może być pomocna ta strona: http://psz.praca.gov.pl/rynek-pracy/bazy-danych/klasyfikacja-zawodow-i-specjalnosci/wyszukiwarka-opisow-zawodow). Jeżeli zaś martwisz się o swoje kompetencje w nieco innym kierunku zawodowym, przejdź do następnego punktu…


3. Ucz się, ucz!
Czas, który spędzasz na poszukiwaniu pracy możesz wykorzystać także na rozwijanie swoich kompetencji a także rekonstruowanie ścieżki zawodowej. Skończyłeś liceum ekonomiczne i teraz szukasz pracy jako urzędnik „bo tak wypada”? Rozwiń swoje skrzydła i weź udział w kursie języka obcego, stolarstwa czy grafiki komputerowej. Kto wie, jakie talenty się w Tobie kryją. Możesz odkryć, że ekonomia czy inny wyuczony kierunek nie są do końca Twoją bajką i że w czymś innym będziesz się bardziej odnajdywać. Także Twój przyszły potencjalny pracodawca widząc ciekawe wpisy w Twoim CV odbierze Cię jako osobę nie bojącą się wyzwań i pragnącą zdobywać nowe umiejętności. Dwie pieczenie na jednym ogniu J


4. Diabeł tkwi w szczegółach
Odpowiedz sobie na poniższe pytania. Mogą wydawać się banalne, ale przyjrzenie się im może sprawić, że zauważysz swoje niedociągnięcie w jednej z tych sfer i będziesz w stanie je poprawić.

a. Ile czasu dziennie/tygodniowo spędzasz na wyszukiwaniu ofert pracy i wysyłaniu CV?
Szukanie pracy to dość czasochłonne zajęcie. Jeśli odpowiadasz na 3-5 ogłoszeń o pracę w przeciągu tygodnia, nie spodziewaj się szybkiej odpowiedzi. W dzisiejszych czasach konkurencja na jedno stanowisko może być na tyle duża, że będzie Ci trudno przebić się przez tłum osób aplikujących na to samo stanowisko. Aby zwiększyć swoje szanse na znalezienie pracy postaraj się wysyłać 3-5 aplikacji… dziennie.

b. Jak wyglądają Twoje dokumenty aplikacyjne, czy są schludne i profesjonalne?
Nie od dziś wiemy, że pierwsze wrażenie jest najważniejsze. To samo dotyczy dokumentów aplikacyjnych. Przed ich wysłaniem sprawdź, czy Twoje cv czy list motywacyjny są dobrze sformatowane, przejrzyste i czy nie zawierają błędów. Literówki i błędy ortograficzne są w takich przypadkach niewybaczalne!

c. Czy próbujesz alternatywnych metod szukania pracy?
Poszukiwanie pracy to nie tylko odpowiadanie na ogłoszenia. Spróbuj wysyłania swoich dokumentów bezpośrednio do firm, nawet jeśli w tym momencie nie prowadzą one rekrutacji. Kto wie, może Twoje CV w takim stopniu zaciekawi pracodawcę, że stworzy dla Ciebie stanowisko pracy? Firmy poszukują ludzi ambitnych i zmotywowanych do pracy, a taki sposób aplikowania pokazuje Twoją determinację.

d. Czy znasz wszystkie portale z ogłoszeniami o pracę?
Spójrz na portale z poniższej listy. Może któryś z nich pominąłeś w swoich poszukiwaniach?


Te cztery punkty to tylko kilka propozycji, które mogą usprawnić Twoje wejście na rynek pracy. Masz jakieś pytania, komentarze, uwagi? Zapraszam Cię do podzielenia się nimi tutaj lub na stronie facebook’a.

Komentarze