Kim chcesz być jak dorośniesz? Krótki poradnik dla wchodzących na rynek pracy

Świadomy wybór ścieżki zawodowej to kilkuetapowy proces. Poniżej znajdziesz cztery kroki, które umożliwią Ci podjęcie właściwej decyzji. Nie pomijaj żadnego – każdy z nich jest jednakowo ważny!



Krok 1: Jakie są moje predyspozycje fizyczne i psychiczne?
Lubisz aktywność fizyczną? Potrafisz długo skupić się na jednej aktywności a liczby nie mają dla Ciebie tajemnic? A może prawdziwą przyjemność sprawia Ci obcowanie z ludźmi, słuchanie ich, pomoc czy wygłaszanie przemówień? Wypisz na kartce wszystkie swoje mocne, ale też i słabe strony. Nim zaczniesz snuć marzenia o zostaniu astronautą lub operatorem dźwigu zastanów się, czy spełniasz wszystkie wymogi, potrzebne do wykonywania zawodu. Jeśli masz dużą wadę wzroku, nie możesz zostać pilotem śmigłowca; wada wymowy dyskwalifikuje Cię z zawodu logopedy. Bądź ze sobą szczery, pewnych rzeczy nie przeskoczysz, a możesz narazić się na niepotrzebną frustrację.


Krok 2: Co lubię robić?
Pytanie jednocześnie proste i skomplikowane. Nie jest tożsame z punktem pierwszym – umieć nie równa się lubić. Przecież najważniejsze jest to, żeby do pracy podchodzić z ochotą, prawda? W tym punkcie masz dwie opcje do wyboru. Możesz wypisać wszystkie ulubione czynności na kartce. Drugim sposobem jest wypełnienie krótkiego testu na stronie Młodzi w Łodzi. Dzięki niemu określisz swoje predyspozycje zawodowe, co może być dla Ciebie małą podpowiedzią w jakich obszarach zacząć swoje poszukiwania.


Krok 3: Jak wygląda ścieżka kształcenia w wybranym przeze mnie zawodzie?
Jeśli wykonanie poprzednich dwóch punktów dało Ci pewne wskazówki co do wyboru przyszłej kariery, teraz powinieneś zastanowić się nad praktycznym zorganizowaniem swoich planów. Sprawdź jaką szkołę powinieneś skończyć, aby móc wykonywać dany zawód – wystarczy Ci średnie wykształcenie czy też wymagane są studia wyższe? Jakie kursy są wymagane a jakie obligatoryjne? Warto rozejrzeć się także za informacjami dotyczącymi konkurencji w danym zawodzie, jeśli jest spora, bardzo możliwa będzie konieczność ciągłego szkolenia, by stanowić jak najlepszy „materiał” na pracownika w oczach pracodawcy.


Krok 4: Jakie są moje warunki finansowe, mieszkaniowe, osobiste?
Na koniec zrób małą symulację wyboru zawodu. Jakie są za i przeciw wyboru właśnie takiej ścieżki kariery biorąc pod uwagę względy praktyczne? Jaką szkołę/uczelnię/pracę wybierzesz? Czy przeprowadzisz się do innego miasta? Jakie są Twoje możliwości finansowe? Czy będziesz mógł liczyć na wsparcie rodziny, przyjaciół? Odpowiedź na te pytania to ostatni etap w krystalizacji Twoich planów. Dzięki nim będziesz mógł przygotować się na wszelkie ewentualności przyszłego życia zawodowego.

Z takim przygotowaniem możesz już zacząć swoje poszukiwania. Powodzenia :)



Czy powyższe cztery punkty uważasz za pomocne? Co jeszcze chciałbyś dodać? A może chciałbyś dowiedzieć się więcej? Daj znać tutaj lub na stronie facebook'a.

Komentarze